12 Kasım 2016 Cumartesi

MİLAS'TA SERİNLİĞİN ADRESİ UYKU VADİSİ
Muğla’nın Milas İlçesi’nde binlerce yıldır gizli kalan Uyku Vadisi doğal park ilan edilerek turizme açıldıktan sonra popüler gezi mekanına dönüştü. 5 bin yıllık Gökçeler Mağaraları kavurucu sıcaklarda serinlik arayanların ilk adresi oluyor.

Milas’a 15, Bodrum’a 25, Milas-Bodrum Havalimanı’na 5 kilometre mesafedeki Gökçeler Köyü sınırları içerisindeki Uyku Vadisi, yaz aylarında 45 dereceye varankavurucu sıcaklarda yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu. Bodrum, Marmaris, Milas, Didim ve Kuşadası’ndan düzenlenen otobüs ve cip safari turlarıyla bölgeye gelen turistler Uyku Vadisi Turistik Tesisleri’nde kısa bir dinlenme veya kahvaltı molası verdikten sonra rehberler eşliğinde 3 kilometrelik vadi turuna çıkıyor.
Tur
 rehberleri eşliğinde Karanlık Dağları’nın eteklerinde ve Hamzabey Çayı’nın cennet yeşillikleri arasında yapılan 3 kilometrelik yürüyüşte ziyaretçilere zaman zaman nehrin serin suları içerisinde ördekler, su kaplumbağaları ve balıklar eşlik ediyor. Turistler sık sık durup cennetin güzelliklerinde hatıra fotoğrafı çektiriyor, güzellikleri videoya kaydediyor. Turistlerin yanı sıra doğa fotoğrafçıları ile belgeselcilerin akınına uğrayan vadideki güzellikler görenleri şaşkına çeviriyor. Yaklaşık 300 metre tırmandıktan sonra girilen, 300 metre uzunluğunda ve onlarca galeriye sahip 25’ten fazla mağara turistleri hayran bırakıyor. Fenerle girilen mağaralarda 30 derece birden azalan hava sıcaklığı turistleri serinletiyor. İncirli Mağarası içerisindeki bembeyaz sarkıt, dikit ve travertenler turistleri hayran bırakıyor.

300 YILLIK DEĞİRMEN

Uyku Vadisi Turistik Tesisleri, inşaat mühendisi Ahmet Demirkaya ve oğlu Yalçın Demirkaya tarafından 21 yıl önce, asırlık zeytin, çınar, incir, kavak ve ceviz ağaçlarının gölgesinde kuruldu. Tesislerde 300 yıllık tarihi bir değirmen bulunuyor. Bu değirmenden akan Hamzabey Çayı’nın buz gibi kaynak suyunun altına giren turistler, serinlemenin tadını çıkartıyor. 15 kişinin konaklayabileceği bungalovların bulunduğu tesiste, yörenin organik ürünlerinden oluşan köy kahvaltısı ile her türlü yöresel
 yemek mevcut.
Yalçın Demirkaya, doğayla baş başa olmak, kafasını dinlemek, su sesini duymak, ağaçlardaki kuş seslerini dinlemek isteyen turistlerin bu bölgeyi tercih ettiğini söylüyor: “Gelenler, neden böyle bir güzelliği daha önce keşfetmedik diye, birbirlerine soruyor. Şehir hayatından sıkılanlar buraya geliyor. Kalmak için de gelenler oluyor.
 Son on yılda ise turların programlarına alması ile yabancı turistler akın etmeye başladı. Aşağı yukarı 500 kişiye yemek verebiliyoruz. Alabalığın yanı sıra et çeşitlerimiz mevcut. Ziyaretçilerin burada kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz domates, biber, salatalık gibi taze yiyecekleri de bulmaları mümkün. Uyku vadisinde yılın 12 ayı hizmet vermek için yoğun gayret sarf ediyoruz.”

YILDA 20 BİN KİŞİ GEZİYOR

Difference Jip Safari ve Seyahat Acentesi rehberi Yiğit Gülyurdu, vadiyi yılda yaklaşık 20 bin turistin gezdiğini söyledi. “Bodrum’dan 50-60 kişilik gruplar getiriyoruz. Daha iyi ve geniş bir tanıtımla Uyku Vadisi turizmde hak ettiği yere mutlaka ulaşacaktır.”
 Hollanda’dan 8 yıldır Bodrum’a tatile gelen üniversite öğrencisi Haiken Dronba (24), “Uyku Vadisi’ne ilk kez geldim. Mağara, nehirleri, buz gibi suyuyla mükemmel bir yer, rüyamda görsem inanmazdım. Tam bir doğa harikası” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/milas-ta-serinligin-adresi-uyku-vadisi-15552157